Reactie op de gemeenteraad van oktober
06 Oktober 2026
De besparingen van de Vlaamse regering hakken erin. Ruim 6 miljoen euro verlies voor Ieper.
Een korte agenda deze keer. De voetbalfans waren dus tijdig thuis voor de tweede helft van de Rode Duivels. En ze gingen pijnlijk onderuit.
Pijnlijk was ook de start van de gemeenteraad. Nog voor de oppositie het woord kreeg over de meerjarenplanaanpassing van het stadsbestuur, nam schepen Gheysens het woord. We hadden het uiteraard ook al in de krant gelezen. De cijfers uitgebreid en gedetailleerd op de tafel der gemeenteraadsleden leggen, zet het probleem wel op scherp. De besparingen van de Vlaamse regering hakken erin. Ruim 6 miljoen euro verlies voor Ieper. Ook op gemeentelijk niveau zal dus een besparingsronde nodig zijn. En meteen is duidelijk dat er een volgende meerjarenplanaanpassing komt. Dixit burgemeester: We moeten ons huiswerk opnieuw maken. Dat zal voor begin volgend jaar zijn.
Er is terecht wat paniek, al zeker omdat ook de federale regering nog aan het snoeien is.
En dan horen we de bezorgdheden van de oppositie:
- Groen vraagt dat vooral de sociale maatregelen overeind blijven. Zorg voor de kwetsbare mens is prioritair.
- Vlaams belang zet nog eens in de verf wat er nu al op ons bord ligt: aantal leeflonen gestegen, hoge energieprijzen. Ze stellen – uiteraard – voor te besparen op migratie-uitgaven.
- Vooruit vraagt zich af hoe zal worden aangepast: inkomsten, uitgaven, exploitatie? En vraagt om in de keuze van behoud of schrapping, rekening te houden met de klimaatimpact van het project.
In een ietwat grimmige sfeer wordt de financiering van het school/OC project in St Jan onder de loep genomen. Volgens schepen Eva Ryde een win-win akkoord tussen de school en de stad, volgens Vooruit is de deal vooral positief voor de school.
In verband met de politieverordening houdende invoering van een alcoholverbod in historisch kerngebied wordt vooral in vraag gesteld of het verbod werkelijk nodig is het hele kerngebied.
Vanuit Groen vragen we ook om niet te kiezen voor geldboetes. Kunnen we alternatieven vinden? De burgemeester heeft die enkelingen al verschillende keren aangesproken. Met tot hier toe redelijk succes. Toch is er nu escalatie. Groen vraagt een meer professionele aanpak – lees: iemand met ervaring in de hulpverlening – die uiteraard tijd vraagt maar meer kans geeft op duurzame oplossing. De kans dat het probleem zich opnieuw verplaatst naar andere locaties is groot.
Ook in verband met de politieverordening houdende tijdelijke maatregelen naar aanleiding van de Dag van de jeugdbeweging vraagt Groen om te kiezen voor werkstraffen ipv GAS-boetes. Eigen verantwoordelijkheid en bewustwording van hun gedrag stimuleren ipv de straf in de schoot van de ouders werpen.
Er zijn vragen rond de organisatie van de kerstmarkt. Na de overlast vorig jaar, wil zowat iedereen het geweer van schouder veranderen. Schepen De Groote laat nog niet in zijn kaarten kijken, behalve dan dat de focus verlegd wordt op ouders met jonge kinderen. Geen openluchtfuif meer. Op 10 november komt er meer inhoudelijke informatie.
Er zijn geruchten over De Gevleugelde Stad. Iedereen wil dat het jaarlijks blijft. Er is nog geen besluit. Of het tweejaarlijks wordt, hangt af van 3 factoren:
- draagkracht van het team
- budget
- behoud van de ziel van het festival
De editie van 2027 gaat in ieder geval door.
En verder is er nog wat onenigheid over het nieuwe aanbod van het busvervoer. Er is vooral ongerustheid over de bereikbaarheid van het centrum en hoe dat best geregeld wordt. Het groeiend aantal elektrische wagens zorgt ook voor problemen. Laadmatten? Kabelgaten? Nog iets anders? Schepen Desmadril zit wat met de handen in het haar. Voorlopig nog geen structurele oplossing gevonden.
En het PFAS verhaal? Dat blijft toch problematisch. Het is een heel gevaarlijke stof, nefast voor mens en milieu. En toch!! Ook hier is er nog geen duurzame oplossing voor.
Hoelang krijgen bedrijven nog een vergunning om (zij het onder voorwaarden) te lozen?
Riane Malfait
voorzitter Groen Ieper